Kimi Raikknen hirtelen s hevesen reagl, lobbankony autversenyz. Mr gyermekkorban sem brt magval. Amivel csak jtszott, abban mindig a szguldst, a lendletet kereste. Akrcsak testvre, Rami-aki raliversenyz manapsg. desanyjuk llandan figyelmeztette ket, hogy a gyorsasg veszllyel is prosul, de ez nem hatott a gyerekekre. Nem ritkn elfordult, hogy a hz krli biciklizst kveten Kimi tbb sebbl "vrezve" ment be a szobjba tanulni. Mindez azrt trtnhetett meg, mert llandan csak a gyzelem, a siker jrt a fejben, pedig itt mg csak jtkrl volt sz. Amit radsul a testvrvel, Ramival vvott.
Nyolcvesen lt elszr gokarton. Br nem nyert temrdek trfet, mgis hamar megmutatkozott a trsakhoz val kmletlensge s erszakos harci kedve. Fiatal kora ellenre nagyon rett, higgadt stlusban versenyzett. Amikor mr megindult a szekere s a gyzelem gyzelmet kvetett, harci szenvedlye csak fokozdott, ezzel tovbbi ertartalkokat mozgostott fejldse rdekben.
De mgis, mi lehet az a plusz, amivel oly ellenllhatatlan a futamok htvgjn? Elssorban szemlyisgnek bels nyugalma, higgadtsga, harmnija, hiszen legbell tudja, hogy aki gyenge, az elbukik, nem jut sehova. Msodsorban precizitsa, mert minden idvel, amit az autjban eltlt, jl tud gazdlkodni. Harmadsorban pedig a tkletessg utni vgya, amivel uralni kpes pillanatnyi reakciit, mikzben kilheti szenvedlyt a flelmetes sebessghatrok veszlyei kztt.
Az autversenyzs csakis a gyzelemrl szl. Nem rdekes, hogy azonos e a csapaton belli elbns, hogy ugyanazt a felszerelst kapja e az illet, mint a csapattrs. Itt csak a gyorsasg tesz klnbsget a versenyzk kztt. Fleg igaz ez akkor, ha az autk teljestmnyei kztt nincs szmottav kllnbsg.
A Formula-Renault s a Formula-Ford az els igazi lpsek az F1 fel. 1999-ben meggyzen nyerte a tli Formula-Renault 2000-es bajnoksgot a Manor Motorsport szneiben. Ngy verseny ngy gyzelem. Mindez elegend volt Kiminek, hogy lst szerezzen magnak a 2000. vi brit szezonra. A bajnoksgban aztn hengerelt:10 futambl htszer gyztt, hatszor indult az lrl s htszer futotta legggyorsabb krt. Egyrtelmen hs eldje, Antonio Pizzonia rkbe lpett, radsul sikere egy mugelloi Formula-1-es Sauber-tesztelt eredmnyezett, mg szeptember 12-n. Raikknen roppant jl teljestett, s a Sauber mrnkei meg voltak elgedve munkjval. Nem sokkal ezutn a csapatfnk gy dnttt, hogy 2001-re szerzdteti a finn piltt.
gy mutatkozott be Raikknen 2001-ben az autsport cscskategrijban. 23 egylses versenyautkkal teljestett futam volt a hta mgtt. gy kerlt be a maeznybe, hogy kihagyta a Formula 3-at s a Formula 3000-et. A korai teszteken nyjtott j teljestmnyre val tekintettel az FIA megadta neki a szuperlicenszet.
Els szezonjban nhnyszor kivlan szerepelt, s segtsgvel a Sauber Petronas fennllsnak legjobb eredmnyt rte el. Negyedikknt fejeztk be a konstruktrk vilgbajnoksgt. A sportban val megjelensnek negatv visszhangjai ellenre nem feledtk el remek teljestmnyt. A McLaren t vlasztotta honfitrsa, az akkor mg csak egyves szabadsgra vonul ktszeres vilgbajnok, Mika Hakkinen ptlsra. gy megadatott a lehetsg, hogy megmutassa valdi kpessgeit, s fej-fej melletti kzdelmet vvjon a nagyokkal. Hakkinen 2002 nyarn bejelentette, hogy nem tr vissza a Formula-1-es versenyzshez, gy Raikknen maradt a McLarennl.
A 2003-as idny mind Raikknen, mint pedig a McLaren szmra jobban alakult, mint az elz. A finn pilta a szezon msodik fuamn, a Malj Nagydjon megszerezte plyafutsa els futamgyzelmt. Egyenletes, j teljestmnynek ksznheten egszen az idny utols versenyig letben tudta tartani vilgbajnoki eslyeit, vgl kt ponttal maradt alul a titulust elhdt Michael Schumacherrel szemben.
|